در صنعت PLC بیش از یکصد کارخانه با تنوع خیلی زیاد در طراحی و ساخت انواع مختلف PLC فعالیت می کنند . PLC ها را می توان از نظر اندازه حافظه یا تعداد ورودی /خروجی دسته بندی نمود .
اندازه PLCتعداد خطوط ورودی و خروجیاندازه حافظه به کیلو
کوچک40/401
متوسط128/1284
بزرگبیشنر از 128 / بیشتر از 128بیش از 4

باید توجه داشت که برای ارزیابی قابلیت یک PLC باید ویژگی های دیگری مانند پردازنده ، زمان اجرای یک سیکل ، سادگی زبان برنامه نویسی، قابلیت توسعه و غیره را در نظر گرفت.

در یک تقسیم بندی PLC ها در دو غالب کاربرد محلی و کاربرد وسیع تقسیم می  گردند.

PLC ها با کاربرد محلی:

این نوع PLC ها برای کنترل سیستم هایی با حجم کوچک با تعداد ورودی و خروجی های محدود استفاده می شود و به علت قابلیت محدود تر ، این نوع PLC ها برای کنترل همزمان تعداد کمتری از پروسه ها یا کنترل دستگاه های مجزای صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. اغلب شرکت های سازنده ،این نوع PLC ها را همراه دیگر PLC ها به بازار ارائه می دهند ولی بزخی از شرکت های سازنده آنزا با نام میکرو PLC ارائه می نمایند از جمله این نوع PLC ها می توان به نمونه های زیر اشاره کرد:

1-      LOGO ساخت شرکت زیمنس آلمان

2-      Zelio ساخت شرکت تله مکانیک فرانسه

3-      مولر آلمان

4-      ZEN ساخت شرکت OMRON

PLC های وسیع:

این نوع PLC ها برای کنترل سایت کارخانه ها استفاده می گردد. معمولا در صنایع بزرگ ، PLC ها یا پروزت های ورودی – خروجی در قسمت های مختلف سایت کارخانه وجو داشته وکنترل محلی بر قسمت ها تحت پوشش خود انجام می دهند.

سپس اطلاعات مورد نیاز با استفاده از روشهای مختلف انتقال داده ها به اتاق کنترل مرکزی منتقل شده و که در آن محل با استفاده از روش های مختلف مونیتورینگ صنعتی، اطلاعات به را شکل گرافیکی تبدیل کرده و بر روی صفحه مانیتور نمایش می دهند. در این حال اپراتور تنها با دانستن روش کار با رایانه و بدون نیاز به اطلاعات تخصصی می تواند سیستم را کنترل کند.

از جمله معروف ترین PLC ها از این خانواده را که می توان نام برد عبارتند از:

1-      S7,S5 شرکت siemens
2-      شرکت OMRON ژاپن
3-       شرکت Telemecanique فرانسه
4-       شرکت Mitsubishi ژاپن
5-      شرکت Allen-Bradley آمریکاشما می توانید شماره همراه و یا ایمیل و یا هردو را در کادر زیر وارد نمایید تا جدید ترین اطلاعات برای شما ارسال شود. پس از وارد نمودن شماره همراه کد تاییدیه برای شما پیامک و یا ایمیل خواهد شد که کد دریافتی را به شماره 2188594015 ارسال فرمایید.

شماره همراه :

آدرس ایمیل:   نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 13 بهمن 1389    | توسط: مدیر سایت    |    |
نظرات()